Šparoge su na popisu nutritivno bogatih namjernica i izuzetno su dobre za organizam, posebno za jetru i zato su idealna namjernica za proljetni detox.
Veliki plus je što su potpuno besplatne a dok ste u berbi šparoga osim što ste na svježem zraku i u prirodi vi ste aktivni i fizički i mentalno. Još jedna prednost ove namjernice je i ta što šalica šparoga sadrži samo 43 kalorije zbog čega je idealna za reguliranje tjelesne težine.
Šparoge potječu iz porodice ljiljana, a postoji ih preko 300 vrsta, od kojih je samo 20 jestivih.
Postoje različite boje (zelene, bijele, ljubičaste) kao i debljine (tanke, debele), ali ja ću se poslužiti tankim, zelenim šparogama koje možete nabrati u šetnji obližnje šume.
Sezona šparoga je krenula, a stari ljudi kažu da ih je najbolje brati "nakon kiše, a prije susjeda". S obzirom da je kiša pala, smatram da je ovo idealno vrijeme da se aktivirate.
Potrebno je obući čvrstu i udobnu obuću, ponijeti štap i paziti se zmija.
Osim što imaju jak detoksikacijski učinak, bogate su i dijetalnim vlaknima, bjelančevinama i folnom kiselinom. Sadrže vitamin K, kalcij, magnezij i inulin probiotik koji potiče razvoj dobrih bakterija i neutralizira loše bakterije. Iznimno su zdrave za normalan rad jetre, bubrega i pluća, a odlične su i za ishranu dijabetičara.
Konzumacija divljih šparoga pomaže protiv kroničnog bronhitisa, bubrežnog kamenca, anemije, odstranjuje žutice i čisti bubrege i mjehur (iz tog razloga vaš će urin imati intenzivniji miris i boju).
PRIPREMA ŠPAROGA
Nakon što smo proveli par sati u prirodi i ubrali šparoge, potrebno je prebrati one koje su iskoristive (ne pretvrde) i pustiti ih neko vrijeme na otvorenom kako bi mravi nesmetano izašli iz pupoljaka.
Sada kada smo sigurni da su ih mravi napustili, šparoge ćemo oprati i odrezati im krajeve koji su tvrdi. Možemo ih i narezati na komadiće te dio spremiti za obroke a dio koji nećemo pripremati dok su još friške možemo zamrznuti.
Šparoge možemo pripremiti na različite načine i u kombinaciji sa različitim sastojcima. Možemo ih jesti za doručak, ručak, većeru ili neki međuobrok. Izvrstan je detox i iz tog razloga nemojte pretjerivati sa začinima i raznoraznim dodacima jer primarno želimo očistiti organizam.
Dakle, pripremati ćemo ih sa minimalno drugih sastojaka i nećemo ih prekuhavati jer je cilj iskoristiti što više nutritivnih vrijednosti koje imaju, a kao što znamo prekuhano povrće gubi svoje nutritivne vrijednosti.
Najčešće ih se priprema za doručak i to u kombinaciji sa jajima.
Sastojci:
maslinovo ulje
šalica nasjeckanih šparoga
3 domaća jaja
cherry rajčice
tvrdi parmezan sir
Priprema:
Sve uvijek kreće od malo maslinovog ulja, lagane vatre (ja sam radila na razini 5) i nasjeckanih šparoga koje ćemo prvo same dinstati par minuta.
PAZITE! Ne smijete prekuhati šparoge, one moraju omekšati, ali ne i uvenuti na tavi (nemojte zanemariti činjenicu da će se one još peći zajedno sa jajima).
Sada ćemo dodati 3 jaja, ukoliko dodajete i 4 jaje maknite žumanjak (možete ga staviti u frižder i poslužiti će za premaz korice kruha ili kolača koji ćete možda napraviti danas ili sutra, a ako imate ljubimca možete mu staviti i tako sirovo u hranu). Jaja također nemojte peći previše da kajgana ne bi postala suha.
Prilikom posluživanja nasjeckajte cheery rajčice i naribajte tvrdi parmezan sir.
Ako se radi o nekom međuobroku ili prilogu to može npr. biti salata od šparoga i tvrdo kuhanih jaja a ukoliko se nađe na meniju za ručak moj favorit je rižoto od šparoga.
Još jedan zanimljiv recept želim podijeliti sa Vama a to je juha od šparoga.
Sastojci:
šalica nasjeckanih šparoga
1 luk narezan na sitne kriške
1 mrkva narezana na tanke kolutiće
1 korijen peršina narezan na tanke kolutiće
6 šalica temeljca od povrća ili vode
3 režnja usitnjenog češnjaka
1 žličica soli
1/2 šalice zobenog vrhnja Isola Bio (sa betaglucanom)
Priprema:
Stavite u posudu sa temeljcem (ili vodom) narezano povrće i češnjak i kuhajte poklopljeno da povrće omekša. Štapnim mikserom izmiksajte povrće u kremu (prije toga pustite da se juha malo ohladi) te dodajte sol i vrhnje pa neka još jednom zakuha.
Za bogatiji okus povrće možete prvo popirjati na maslinovom ulju, pa onda kuhati.
Dovoljne su 2 žice maslinovog ulja.
Dobar tek!
I za sam kraj malo da se dotaknemo i zakona. Na privatnom terenu šparoge možete slobodno brati, ali ukoliko u potragu krenete na državnom - treba paziti! Potrebne su dozvole za branje. Dnevna dozvola će Vas stajati 20,00 kn.
U svakom slučaju svaka je dozvola znatno jeftinija od kazne, a po pitanju berbe šparoga za to ćete morati izdvojiti od tisuću do 7 tisuća kuna, što nije nimalo bezazlen iznos.
Budite oprezni i od životinja, ali i od kazni.
Comments