Kod nekih žena uključenih u intenzivan trening snage primijećene su promjene u menstrualnom ciklusu (Kraemer, Fleck 1997). Čini se da je najnepovoljnije razdoblje za postizanje vrhunskih rezultata vrijeme prije menstruacije, a najpogodnije vrijeme nakon menstruacije.
Treba obratiti pažnju na individualan pristup i promjenu treninga u vrijeme ciklusa kod pojedinih žena (posebno kod profesionalaca).
Planiranje treninga prema pojedinim danima u menstrualnom ciklusu
(prema Daly i Ey, 1996)
Zbog manjeg tijela i niže razine testosterona, žene su slabije u mogućnosti ispoljavanja različitih oblika snage. Kod žena je vidna razlika u razvoju snage gornjeg dijela tijela u usporedbi sa donjim dijelom tijela.
Iako je potrebno obratiti pažnju na razvoj snage cijelog tijela, posebno treba razvijati snagu za gornji dio.
Kod žena nije moguća hipertrofija (mišićni rast) u onoj količini koja je moguća kod muškaraca i to zbog 3 razloga:
- žene imaju 10x manju koncentraciju testosterona (Taylor, 1985),
- imaju duže tetive u odnosu na mišiće (Darden, 1983),
- imaju veći udio masne komponente i drugačiju potrošnju u odnosu na muškarce ( Wilmore, 1982).
Brojke idu u prilog muškarcima.
Kod izdržljivosti se priča mijenja. Brojevi dokazuju da podjednako trenirane žene i muškarci na udaljenostima većim od 42,2km imaju zanemarive razlike između spolova, ali na većim udaljenostima od 70km ili 90km bi žena mogla postići bolje rezultate od muškaraca. Jedan od razloga koji se navodi je taj da žena oksidira više lipida (masnih kiselina), a manje ugljikohidrata kod dugotrajne izdržljivosti (Tarnopolsky, 2000).
* nisu pronađene razlike tijekom različitih faza menstrualnog ciklusa
Dokazano je da se sportašice sporije oporavljaju nakon intenzivnog treninga aerobne ili anaerobne izdržljivosti.
Što se tiće koordinacije razlike između spolova u izvođenju različitih koordinacijakih motoričkih zadataka Kimura (1992) objašnjava utjecajem spolnih hormona tijekom faza razvijanja moždanih struktura. Općenito, pokazalo se da su žene bolje od muškaraca u "finoj" motoričkoj koordinaciji i u brzini stvaranja motoričkih programa. Istraživanja su pokazala bolju koordinaciju ruku kod žena u predmenstrualnoi fazi.
Kod fleksibilnosti pokazalo se da su, u pravilu, žene fleksibilnije od muškaraca. Veći raspon pokreta u zdjeličnom području zbog građe zdjelice, kao i naglašena ekstenzija podlaktice.
Na slici vidimo prikaz ''a'' koji prikazuje zdjelicu kod muškarca i ''b'' prikaz kod žena.
Također se zbog promjena u organizmu tijekom trudnoće povećava fleksibilnost, nestabilnost zglobova i posebno olabavljuju ligamenti zdjelice.
Pokazalo se da su žene izložene većem riziku od ozljeđivanja u treningu i natjecanju, najčešće koljena i ramena. Potrebno je posvetiti pažnju i trening nadopuniti vježbama sa preventivnog programa koji će ojačati muskulaturu ruku, kao npr. vježbe sa varijantama podizanja ruku naprijed, u stranu sa unutarnjom i vanjskom rotacijom podlaktice, propriocepcija ruku i ramenog pojasa (balans daske, na fitball-u ili medicinki) dok kod koljena potrebno je ojačati mišiće i vezivna tkiva koljena uključivanjem u preventivni program treninga propriceptivne vježbe, izometrijski trening i rad na tranžerima.
Poseban operz je potreban kod izvođenja vježbi fleksibilnosti koje u nepovoljan položaj dovode zglob koljena i lumbalni dio kralježnice.
Kao zaključak možemo primjetiti da su muškarci prema predispozicijama snažniji a žene izdržljivije i fleksibilnije. To nužno ne mora biti pravilo, ali najčešće je ukoliko promatramo jednako utreniranu ženu i muškarca. Zbog različitosti građe i funkcije ženskog organizma potrebno je jačati gornji dio tijela, provoditi programe prevencije specifičnih ozljeda, koristiti ukupno manje opterećenje i pripaziti na faze menstrualnog ciklusa. Posebno je bitno kod sportašica natjecateljica voditi brigu o navedenom.
Comments